90 de ani de la înscăunarea episcopului martir Nicolae Popoviciu. Povestea ierarhului care s-a opus comunismului și a fost îndepărtat din fruntea Episcopiei Oradiei

Dată:

Duminică, 28 iunie, se împlinesc 90 de ani de la înscăunarea lui Nicolae Popoviciu ca episcop ortodox al Oradiei. Ceremonia a avut loc pe 28 iunie 1936, în Biserica cu Lună din Oradea, iar momentul a rămas unul dintre cele mai importante din istoria Episcopiei Ortodoxe a Oradiei.

Timp de 14 ani, între 1936 și 1950, Nicolae Popoviciu a condus Episcopia Ortodoxă a Oradiei. În această perioadă, a devenit un exemplu pentru mulți preoți și a lăsat în urmă o activitate importantă atât în viața Bisericii, cât și în dezvoltarea comunităților. În timpul păstoririi sale au fost ridicate și sfințite zeci de biserici și case parohiale, puse în slujba credincioșilor.

Nicolae Popoviciu s-a născut la 29 ianuarie 1903, în localitatea Biertan, din fostul județ Târnava-Mare, astăzi în județul Sibiu, într-o familie de țărani înstăriți. A studiat la Academia Teologică „Andreiană” din Sibiu, între anii 1923 și 1927, apoi și-a continuat pregătirea la Facultatea de Teologie din Atena, în perioada 1927-1928. Au urmat studiile la Facultatea de Filosofie din München, între 1928 și 1930, iar apoi la universitățile din Tübingen, Leipzig și Breslau, în perioada 1930-1932. Pe lângă pregătirea teologică și filosofică, a ajuns să stăpânească și limbile franceză, latină și greacă. În 1933 și-a susținut doctoratul la Facultatea de Teologie din Cernăuți, cu lucrarea intitulată „Epicleza euharistică”.

La 28 aprilie 1936, în cadrul Congresului Național Bisericesc desfășurat la București, preotul și teologul Nicolae Popoviciu a fost ales Episcop ortodox român al Oradiei. Din cele 143 de voturi exprimate, a primit 106. A ajuns în fruntea Episcopiei la doar 33 de ani, vârstă considerată în tradiția creștină drept „vârsta mesianică”.

Înscăunarea a avut loc două luni mai târziu, pe 28 iunie 1936, la Biserica cu Lună din Oradea. La ceremonie au participat mitropolitul Moldovei, Nicodim Munteanu, mitropolitul Ardealului, Nicolae Bălan, precum și alți șase ierarhi.

În primii cinci ani de activitate, între 1936 și 1941, Nicolae Popoviciu a construit și a sfințit noi biserici din piatră și numeroase case parohiale. Tot în această perioadă a făcut 110 vizite canonice în eparhie. De asemenea, a început o amplă campanie împotriva concubinajului, iar în urma acesteia 12.000 de persoane care trăiau fără cununie religioasă s-au căsătorit în Biserică.

Episcopul Nicolae Popoviciu a înțeles din timp pericolul reprezentat de comunism și și-a exprimat public dezacordul față de regimul ateu din Uniunea Sovietică. După instaurarea noilor reguli impuse de comuniști, când Biserica a fost îndepărtată din viața publică, educația religioasă a fost interzisă în școli, activitatea pastorală a fost limitată, mai mulți ierarhi au fost înlăturați din funcții, societățile preoțești au fost desființate, iar școlile confesionale au fost confiscate, poziția sa împotriva regimului a devenit tot mai fermă.

Nu a rămas doar la declarații. A intervenit în apărarea celor arestați de autoritățile comuniste și le-a vorbit credincioșilor despre importanța păstrării credinței în Hristos. În predicile sale i-a îndemnat să nu renunțe la credință și să își crească copiii în spiritul Bisericii.

Din cauza acestei atitudini, autoritățile comuniste au decis să îl îndepărteze din fruntea Episcopiei Oradiei. Nu a fost arestat, însă, prin presiuni și șantaj asupra conducerii Bisericii Ortodoxe Române, regimul a reușit să îl scoată din funcție și să îl pensioneze. Avea doar 47 de ani.

În anunțul oficial publicat la 5 octombrie 1950 se preciza că P.S. Nicolae Popoviciu este retras din scaunul episcopal al Oradiei „din motive de interes superior bisericesc și din cauză de boală”, iar pentru refacerea sănătății urma să locuiască la Mănăstirea Cheia, din regiunea Prahova.

În următorii zece ani, până la moartea sa, fostul episcop a fost supravegheat permanent, inclusiv prin intermediul călugărilor. Nicolae Popoviciu s-a stins din viață la 20 octombrie 1960. A fost înmormântat în satul natal, Biertan, iar la 23 august 1992 rămășițele sale pământești au fost mutate în Biserica cu Lună din Oradea.

Pentru a marca împlinirea a 90 de ani de la înscăunarea episcopului Nicolae Popoviciu, Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor și Primăria Municipiului Oradea, a organizat sâmbătă, 27 iunie 2026, proiectul muzeal dedicat publicului adult „Patrimoniu muzeal și memorie: mărturii din viața episcopului Nicolae Popoviciu – 90 de ani de la înscăunare”.

Evenimentul s-a desfășurat la Secția Muzeul Orașului Oradea, din Cetatea Oradea, Piața Mihai Viteazul nr. 39-41, și a fost susținut de muzeografii Gabriela Ananie și Cristina Pușcaș, alături de preotul Dorel Octavian Rusu.

Crina Dobocan

- Publicitate -

spot_img

- Publicitate -

spot_img

Distribuie:

Subscribe

Ultimele Știri

Cele mai citite
Popular