Se deschide circulația pe noul drum de legătură Paleu – Centura Biharia

Dată:

Locuitorii din comuna Paleu vor putea circula, începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, de la ora 9:00, pe noul drum care face legătura cu centura Biharia. Noua șosea județeană, DJ767K, are o lungime de 3,1 kilometri și oferă acces direct atât către centura Biharia, cât și mai departe spre Autostrada A3 Transilvania.

Foto: CJ Bihor
Foto: CJ Bihor

Drumul este construit cu o bandă de circulație pe fiecare sens, are partea carosabilă lată de șase metri și dispune, pe toată lungimea sa, de o pistă pentru biciclete. Traseul începe din apropierea Bazei Sportive din Paleu, continuă pe lângă valea Cosmo și ajunge în centura Biharia prin sensul giratoriu amenajat la intersecția cu strada Viilor.

Foto: CJ Bihor
Foto: CJ Bihor

Acest drum face parte din proiectul prin care sunt îmbunătățite legăturile rutiere din Zona Metropolitană Oradea. Din același proiect face parte și centura Biharia, DJ767J, care măsoară 5,6 kilometri și a fost deschisă circulației anul trecut. Împreună, cele două drumuri însumează aproape nouă kilometri și au fost construite cu fonduri europene, prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027.

Foto: CJ Bihor
Foto: CJ Bihor

Noul drum trebuia să fie deschis încă de la începutul acestui an, însă inaugurarea a fost amânată. Motivul a fost că lucrările nu îndeplineau toate cerințele de calitate prevăzute în contract. Consiliul Județean Bihor a cerut realizarea unei expertize tehnice independente, iar concluziile acesteia au arătat că anumite porțiuni trebuiau refăcute înainte ca șoseaua să poată fi recepționată și dată în circulație.

Foto: CJ Bihor
Foto: CJ Bihor

Constructorul a fost obligat să remedieze problemele constatate, iar pe un tronson de 350 de metri asfaltul a fost refăcut integral, costurile fiind suportate de firma executantă.

Lucrările au fost realizate de asocierea de firme Dumexim și Consorzio Stabile EBG Group. Valoarea investiției s-a ridicat la 10.269.714,70 lei, fără TVA.

Foto: CJ Bihor
Foto: CJ Bihor

Drumul dintre Paleu și centura Biharia este al nouălea drum construit de Consiliul Județean Bihor în ultimii ani. Acesta completează rețeaua formată din centurile Sântandrei, Sânmartin, Nojorid, Oșorhei, Aleșd, Beiuș și Biharia, precum și Inelul Rutier Metropolitan Oradea, care reprezintă a doua centură a municipiului Oradea.

Crina Dobocan

Foto: CJ Bihor
Foto: CJ Bihor

- Publicitate -

spot_img

- Publicitate -

spot_img

Distribuie:

Subscribe

Ultimele Știri

Cele mai citite
Popular