Primăria Oradea anunță că, între 29 iunie și 17 iulie 2026, circulația pe strada Dragoș Vodă va fi afectată de noi restricții. Măsura este necesară pentru lucrările la podul feroviar aflat în construcție, unde urmează să fie montată și consolidată structura podului.
Începând de luni, 29 iunie, șoferii care merg dinspre Centru spre Cluj-Napoca vor putea circula doar pe o singură bandă. Restricția se aplică pe tronsonul dintre subpasajul feroviar și ieșirea din oraș spre Cluj-Napoca, iar traficul se va desfășura doar pe banda 1.
Pe sensul opus, dinspre Cluj-Napoca spre Centru, circulația va fi închisă temporar. Mașinile vor fi direcționate pe sensul opus, cu ajutorul insulei amenajate pe strada Dragoș Vodă. În acest fel, va rămâne disponibilă câte o bandă de circulație pentru fiecare direcție.
Potrivit Primăriei Oradea, restricțiile sunt necesare pentru pregătirea lucrărilor de rigidizare a podului și pentru montarea paleelor. Acestea sunt structuri provizorii de susținere, folosite pentru sprijinirea podului în perioada în care se execută lucrările și până la montarea acestuia.
Modificările de trafic vor fi introduse la solicitarea companiei Webuild, firma care execută lucrările. Scopul este ca toate intervențiile prevăzute în cadrul proiectului să se desfășoare în condiții de siguranță.
Primăria Oradea le mulțumește participanților la trafic pentru înțelegere și îi sfătuiește pe șoferi să respecte semnalizarea rutieră temporară din zonă. De asemenea, reprezentanții Primăriei Oradea recomandă ca deplasările să fie planificate din timp, pentru a evita întârzierile cauzate de restricțiile de circulație.
Crina Dobocan

