Caniculă extremă în Bihor. Primăria Oradea anunță măsuri speciale din cauza temperaturilor care pot urca până la 39–40°C

Dată:

Primăria Oradea a anunțat un set de măsuri pentru protejarea populației, în contextul avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie. Acestea arată că în județul Bihor vor fi temperaturi foarte ridicate, care pot ajunge la 39–40 de grade Celsius, disconfort termic puternic și nopți tropicale în perioada următoare.

Primăria Oradea și Direcția de Asistență Socială Oradea precizează că măsurile de sprijin pentru populație sunt menținute și extinse pe durata valului de căldură.

În continuare funcționează patru puncte de prim ajutor și adăpost temporar pentru perioadele de caniculă. Acestea sunt disponibile pentru cetățeni pe toată durata avertizărilor meteo. În aceste spații există aer condiționat, apă potabilă și personal pregătit să acorde ajutor de bază persoanelor afectate de temperaturile ridicate.

În contextul codului roșu de caniculă, Primăria Oradea recomandă evitarea deplasărilor și a efortului fizic în intervalul 11:00 – 18:00. Totodată, sunt recomandate hidratarea constantă, purtarea hainelor lejere și deschise la culoare și evitarea expunerii prelungite la soare. Se recomandă consumul regulat de apă, o alimentație bazată pe fructe și legume proaspete și evitarea consumului excesiv de alcool sau băuturi cu un conținut ridicat de cofeină.

O atenție deosebită trebuie acordată copiilor, persoanelor vârstnice, femeilor însărcinate și celor cu boli cronice. Primăria Oradea îi îndeamnă pe cetățeni să verifice periodic starea de sănătate a rudelor, vecinilor sau a persoanelor care locuiesc singure și care pot fi afectate mai ușor de temperaturile extreme.

De asemenea, se reamintește că este strict interzis ca minorii sau animalele de companie să fie lăsate în autoturisme parcate, chiar și pentru perioade scurte. Temperatura din interiorul mașinilor poate deveni periculoasă în doar câteva minute.

Pe fondul temperaturilor foarte ridicate și al uscării vegetației, crește și riscul de incendii. Primăria Oradea îi roagă pe cetățeni să evite utilizarea focului deschis în apropierea terenurilor cu vegetație uscată și să respecte măsurile de prevenire a incendiilor.

În situații de urgență sau dacă apar simptome precum amețeli, confuzie, slăbiciune accentuată sau pierderea stării de conștiență, cetățenii sunt rugați să sune imediat la numărul unic de urgență 112.

Crina Dobocan

- Publicitate -

spot_img

- Publicitate -

spot_img

Distribuie:

Subscribe

Ultimele Știri

Cele mai citite
Popular