Consilierii județeni au aprobat astăzi, 25 iunie 2026, organizarea procedurilor de achiziție pentru derularea Programului pentru școli al României, în perioada 2026–2029.
Consiliul Județean Bihor va acționa ca unitate de achiziții centralizată pentru 98 din cele 101 orașe și comune din județ. Restul de trei, respectiv Sălacea, Sâniob și Săcueni, vor derula propriile achiziții.
În perioada imediat următoare se va lansa licitația pentru identificarea furnizorilor.
În cadrul programului, preșcolarii și elevii vor primi săptămânal produse lactate, produse de panificație și fructe.
Astfel, într-o săptămână, fiecare beneficiar va primi trei porții de lapte, două porții de iaurt, două porții de mere, trei porții de corn și două porții de biscuiți sau alte produse de panificație.
O noutate importantă este includerea în perioada 2026–2029 a școlilor speciale în program, ca urmare a modificărilor legislative din domeniu.
Programul va fi completat și de activități educative dedicate alimentației sănătoase. Școlile pot organiza zile tematice, activități practice, acțiuni extracurriculare și lecții privind consumul de fructe, lapte și produse lactate.

