Șoferii din Oradea trebuie să se înarmeze cu răbdare pentru că urmează mai multe restricții de circulație în următoarele zile. Comisia Municipală de Circulație, coordonată de viceprimarul Teofil Filimon, a aprobat o serie de măsuri care vizează atât desfășurarea unor lucrări de infrastructură, cât și organizarea unor evenimente publice.
Prima restricție va fi aplicată miercuri, 24 iunie, între orele 10:00 și 11:00, în Parcul Traian. Circulația va fi oprită în zona Statuii lui Avram Iancu, în apropierea Inspectoratului de Poliție Județean Bihor. Măsura este necesară pentru desfășurarea unei ceremonii militare și religioase organizate de Societatea Cultural-Patriotică „Avram Iancu”, eveniment dedicat comemorării eroului național.

Tot miercuri, 24 iunie, între orele 11:00 și 12:00, traficul va fi suspendat pe strada Matei Corvin. Restricția este impusă pentru efectuarea testelor la podul feroviar, operațiune solicitată de compania S.C. Webuild SPA. Pentru această perioadă va fi amenajat un traseu alternativ de circulație.
O altă măsură va intra în vigoare sâmbătă, 27 iunie, când circulația va fi închisă pe strada Louis Pasteur. Restricția va afecta sectorul cuprins între sensul giratoriu de la intersecția cu strada Ecaterina Teodoroiu și strada Vágó Iosif. Lucrările vor fi executate de S.C. Webuild SPA la podul feroviar din zonă.

Începând de luni, 23 iunie, va fi închisă și strada George Enescu, pe porțiunea dintre strada Bărăganului și Bulevardul Magheru. Accesul va rămâne permis doar pentru locuitorii din zonă. Măsura este necesară pentru continuarea lucrărilor din cadrul proiectului Coridorul de mobilitate urbană Magheru – Republicii.
Restricția de pe strada George Enescu a fost aprobată pentru o perioadă de trei săptămâni. Reprezentanții Primăriei Oradea precizează că firma executantă, S.C. Global Industrial, va încerca să finalizeze cât mai repede lucrările de intercalare a rețelelor, astfel încât circulația să poată fi reluată în cel mai scurt timp.
Crina Dobocan

