Răcoare pentru cei mici, în plină caniculă, la Oradea. Pompierii militari bihoreni au amenajat, în această seară, adevărate „oaze de răcoare” în Orășelul Copiilor și în Parcul Magnoliei. Cu ajutorul unei autospeciale de intervenție, salvatorii au creat perdele de apă pentru ca cei mici să se poată bucura de joacă în condiții mai confortabile, în ciuda temperaturilor extrem de ridicate.
Prin această acțiune, pompierii au fost alături de comunitate și i-au ajutat pe copii să se bucure de vacanță în siguranță, chiar și pe timp de caniculă.
„Prin acest gest simplu, dar binevenit, pompierii bihoreni au fost alături de comunitate, contribuind la protejarea celor mici de efectele temperaturilor extreme și vegheând ca bucuria vacanței să fie însoțită de siguranță. În continuare, vă recomandăm să evitați expunerea prelungită la soare în intervalele cu temperaturi maxime, să vă hidratați corespunzător și să acordați o atenție deosebită copiilor, vârstnicilor și persoanelor vulnerabile”, a transmis locotenent colonel Camelia Roșca, purtătorul de cuvânt al ISU Bihor.
Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bihor le recomandă cetățenilor să evite expunerea prelungită la soare în orele de vârf, să se hidrateze corespunzător și să acorde o atenție sporită copiilor, vârstnicilor și persoanelor vulnerabile.
Crina Dobocan

