Moment tensionat în Parlamentul României, unde Guvernul condus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină sprijinul necesar pentru a trece de votul de învestire. Situația s-a complicat decisiv după ce George Simion și parlamentarii AUR au părăsit sala de plen chiar înainte de vot.
Voturile AUR erau esențiale pentru ca Executivul propus de Adrian Veștea să fie aprobat. În același timp, PNL, USR și UDMR și-au menținut poziția anunțată anterior și au transmis că nu vor susține acest guvern.
În timp ce deputații și senatorii rămași în sală își exprimau opțiunea de vot, rezultatul final era așteptat cu mare interes, în condițiile în care majoritatea necesară devenise tot mai greu de obținut.
Potrivit unui lider liberal, implicat în discuțiile din jurul premierului desemnat, Adrian Veștea a ieșit de la sediul AUR fără să primească un angajament clar din partea lui George Simion. După această întâlnire, echipa care îl susținea pe Veștea s-a reorganizat și a încercat să găsească o soluție de ultim moment.
Aceeași sursă, citată de hotnews.ro (informație confirmată și din PSD) susține că Adrian Veștea a încercat să obțină amânarea votului pentru a continua negocierile cu AUR și în ziua următoare.
La ora 21:10, Sorin Grindeanu a părăsit negocierile, iar decizia a fost ca votul să aibă loc în aceeași seară.
În discursul susținut în Parlament, Adrian Veștea a folosit numeroase formulări generale și mesaje construite pentru a avea impact. Intervenția sa a inclus idei repetate de mai multe ori, iar lectura discursului a fost întreruptă de momente în care părea că întâlnește pentru prima dată unele dintre expresiile din text.
Înainte de vot, George Simion a anunțat că nu le impune colegilor săi o anumită opțiune. Totuși, liderul AUR a declarat că el și „toți oamenii din această sală care nu sunt trădători” vor părăsi plenul.
Sorin Cîmpeanu: „Este jocul democrației”
La ora 23:12, Sorin Cîmpeanu a fost întrebat cine poartă responsabilitatea pentru eșecul guvernului.
„Este jocul democrației”, a răspuns acesta.
Întrebarea a venit după ce parlamentarii AUR au ieșit din sală, deși în cursul serii avuseseră loc negocieri între reprezentanții formațiunii, Sorin Cîmpeanu, premierul desemnat Adrian Veștea și Bogdan Ivan din partea PSD.
Întrebat ce concesie ar fi făcut AUR în schimbul susținerii guvernului, Cîmpeanu a răspuns că mesajul transmis era unul simplu: dacă AUR votează un guvern al României, atunci partidul ar urma să se comporte responsabil. El a apreciat că acest mesaj este suficient.
Paul Stănescu: România nu își permite să rămână fără guvern
La ora 23:05, Paul Stănescu, fost secretar general al PSD, a declarat că, în cazul în care Guvernul Veștea nu trece de votul Parlamentului, mandatul pentru formarea unui nou Executiv ar trebui să îi revină liderului PSD, Sorin Grindeanu.
Stănescu a subliniat că România are nevoie de un guvern funcțional și a spus că nu formula politică este cea mai importantă în acest moment.
„Trebuie să trecem un guvern. Nu știu dacă acesta va trece sau nu. Nu contează formula. România nu poate să își permită acum, din toate punctele de vedere, să nu aibă guvern. Am ajuns deja într-un infantilism politic, iar la mulți oameni se vede acest lucru”, a afirmat liderul PSD.
George Simion a anunțat pe rețelele sociale că guvernul a căzut
La ora 22:48, în timp ce procesul de vot era încă în desfășurare în Parlament, George Simion a publicat un mesaj scurt pe rețelele sociale.
„Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot”, a transmis liderul AUR.
Kelemen Hunor: „O țară mică supraviețuiește prin principii și aliați”
La ora 22:41, liderul UDMR, Kelemen Hunor, a susținut un discurs în care a vorbit despre poziția României într-un context internațional complicat.
El a spus că o țară mică, fără o mare forță economică și militară, aflată la granița zonelor de influență ale marilor puteri, poate rezista doar dacă respectă principii și valori și dacă își construiește alianțe solide.
Kelemen Hunor a avertizat că marile probleme apar de multe ori prin gesturi care, la început, par nesemnificative.
Potrivit acestuia, abandonarea valorilor și a principiilor afectează încrederea dintre oameni și transformă lupta politică într-un teren confuz. Liderul UDMR a afirmat că România traversează una dintre cele mai complicate confruntări politice pentru putere, o confruntare care, în opinia sa, nu are în centru cetățenii sau comunitățile, ci controlul politic.
La finalul intervenției, Kelemen Hunor l-a felicitat pe George Simion pentru decizia de a părăsi sala de plen.
Diana Buzoianu: PSD caută sprijin prin „trădare”
La ora 22:33, deputata USR Diana Buzoianu i-a acuzat pe Adrian Veștea și PSD că încearcă să obțină majoritatea necesară prin atragerea unor parlamentari de partea lor.
Ea a susținut că promisiunile făcute de PSD nu corespund realității și a afirmat că Parlamentul este, în prezent, controlat excesiv de social-democrați.
Buzoianu a mai declarat că există parlamentari care au susținut că nu vor ajuta niciodată PSD, însă care au contribuit la obținerea avizelor favorabile pentru toți miniștrii propuși de acest partid.
Tensiuni în AUR. Mohammad Murad, nemulțumit după decizia partidului
La ora 22:28, Mohammad Murad, deputat AUR care își exprimase disponibilitatea de a susține Guvernul Veștea, a avut un schimb tensionat de replici cu liderul grupului parlamentar de la Camera Deputaților după anunțul făcut de George Simion privind ieșirea din sală.
Mihai Enache a încercat să îl calmeze.
Potrivit informațiilor apărute pe surse, Mohammad Murad s-a numărat printre parlamentarii AUR care au purtat negocieri pentru susținerea lui Adrian Veștea. În final însă, partidul a decis să acționeze unitar și să părăsească sala de plen.
Murad a declarat că George Simion nu mai are ce discuta cu el.
Daniel Fenechiu: PNL nu face parte din acest guvern
La ora 22:25, senatorul PNL Daniel Fenechiu a reafirmat poziția partidului, care a refuzat să voteze Guvernul Veștea.
Fenechiu a precizat că Partidul Național Liberal nu participă la formarea acestui Executiv și a susținut că orice prezentare a PNL drept parte a formulei politice care susține guvernul reprezintă, în opinia sa, o încălcare gravă a normelor constituționale.
Imaginea din sala de plen a reflectat această poziție. Cele mai multe locuri rezervate parlamentarilor PNL au rămas goale pe parcursul dezbaterilor și al votului.
AUR critică Guvernul Veștea și planul de măsuri
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a atacat în Parlament programul de guvernare propus și a avertizat că România ar putea ajunge într-o situație asemănătoare cu cea a Greciei.
El a spus că, după izbucnirea unui conflict în Iran la final de februarie, România a devenit mai conștientă de cât de vulnerabilă este. În acel context, dobânzile la datoria publică au urcat peste 7%, ceea ce a generat îngrijorare puternică în rândul decidenților.
Peiu a afirmat că acest episod arată cât de fragilă este economia și cât de ușor poate fi afectată de o criză. El a adăugat că statul român evită în prezent intrarea în incapacitate de plată doar pentru că nu există o criză internațională majoră în desfășurare.
În continuare, reprezentantul AUR a susținut că viitorul guvern ar urma să aplice aceleași măsuri ca executivul demis prin moțiune de cenzură. În opinia sa, programul prezentat nu arată că noua echipă politică a înțeles gravitatea situației economice.
După intervenția sa, a luat cuvântul liderul AUR, George Simion.
George Simion a spus că în ultimii 35 de ani conducerea țării a fost marcată de trădări repetate, care au devenit ceva obișnuit în viața politică. El a susținut că românilor li s-au promis prosperitate și dezvoltare, dar rezultatele arată contrariul, România ajungând în partea de jos a clasamentelor europene. Simion a mai afirmat că, în același interval, au fost promise libertate și democrație, însă România ar fi ajuns singurul stat din Uniunea Europeană unde alegerile au fost anulate.
Crina Dobocan

