Giulia Safina Popa a reușit o performanță importantă în carieră. Jucătoarea de tenis de la CSM Oradea a câștigat, la Galați, primul turneu W15 la nivel de seniori, după un parcurs fără greșeală pe zgură.
Sportiva, în vârstă de doar 16 ani, este pregătită de antrenorul Lucian Popa, iar de pregătirea fizică se ocupă Dana și Marius Marinău. Succesul a venit la cea de-a treia ediție a turneului ITF W15 organizat la Galați.
Giulia Safina Popa a fost cap de serie numărul 5 și a trecut pe rând de toate adversarele întâlnite pe tabloul de simplu.
În primul tur, a învins-o pe S. Bărbulescu (România) cu 6-2, 6-3. În turul al doilea, a trecut de Ioana Ștefania Boian (România), scor 6-4, 6-1. În sferturile de finală a eliminat-o pe Irina Fetecău (România), cu 6-2, 6-4, iar în semifinale s-a impus în fața Anastasiei Safta (România), scor 7-5, 6-0.
În ultimul act al competiției, Giulia Safina Popa a învins-o pe italianca Chiara Fornasieri cu 6-4, 6-3 și și-a trecut în palmares primul trofeu W15 din carieră.
Pe tabloul principal, alcătuit din 32 de jucătoare, au fost prezente sportive din Italia, Marea Britanie, Norvegia, Spania, India, Danemarca și România.
Pe lângă întrecerea de simplu, Giulia Safina Popa a evoluat și în proba de dublu, unde și-a încheiat parcursul în turul al doilea.
Următoarea provocare pentru tânăra jucătoare va fi turneul WTA 250 de la Iași, competiție de nivel profesionist programată pentru mijlocul lunii iulie.
Crina Dobocan

